Éppen szombat reggel van. Az ablakon beszűrődő, cirogató napsugarak ébresztenek. A család körül üli az asztalt, frissen sütött corissant és kávé illata lengi be a konyhát.
Ugye, milyen idilli kép? Nyilván az embernek nincs ideje minden reggelt így kezdeni, de egyszer-egyszer igazán megéri rászánni az időt. A franciák híres péksüteményét, a croissant, nem is olyan nehéz otthon elkészíteni, és kis tervezéssel könnyedén időzíthetjük az elkészítését, így biztosan be tudjuk illeszteni a napunkba.
A croissant egy élesztős-vajas, úgynevezett blundel tésztából készül, pont úgy, mint a mi kakaós csigánk vagy túrós batyunk. Picit technikás az elkészítése, sok apróságra kell figyelni és nem árt némi gyakorlás sem, de igazán megéri. Én személy szerint imádom az állagát, a vele való munkát, és persze azt a felhős, vajas állagot, amit munkánk gyümölcseként kapunk.
A tészta jellegzetes állaga a lassú kelesztésnek és a hajtogatásoknak köszönhetően alakul ki. Fontos, hogy rászánjuk az időt, és ne siettessük a folyamatokat. A kelesztés lassú, a hűtőben zajlik, és egy-egy hajtogatás után is alaposan vissza kell hűtenünk a tésztát, hogy szépen tujduk majd nyújtani.
A tészta lefagyasztható a már hajtogatott állapotában, lefagyasztható már formázott croissantként, hogy csak elő kelljen kapni, amikor szükség van rá. Ha frissen, reggelire szeretnénk készíteni, pihentethetjük a croissantokat egy éjszakán át már megformázva, tepsibe rakva a hűtőben, hogy reggel már csak sütni kelljen.
Croissant
Hozzávalók 6 db-hoz
300 g liszt
1,75 dl tej
15 g élesztő
25 g cukor
5 g só
150 g vaj
1 tojás a kenéshez
A tejet meglangyosítjuk, belemérünk 10 g cukrot és belemorzsoljuk az élesztőt. Lefedve kb 10 perc alatt felfuttatjuk, majd a liszttel és a csipet sóval szép, sima felületű tésztává dagasztjuk. Letakarjuk, és hűtőben 1 óra alatt kelesztjük. Hűtőben az élesztőbacilusok lassabban dolgoznak, de ha mi jól dolgozunk, akkor minden munkafolyamat után látnunk kell, hogy valamelyest kelt a tészta.
A kelesztés után kivesszük a hűtőből, és lóhere alakúra nyújtjuk. Ez azt jelenti, hogy 4 “levelet” vagy “fület” nyújtunk a tésztára úgy, hogy a közepét picit vastagabbra hagyjuk. Ide helyezzük vékony szeletekre vágva a hűtőhideg vajat. Ráhajtuk a felső “fület”, majd az óramutató járásával megegyező irányba haladva becsomagoljuk. Picit megütögetjük a nyújtófával, és óvatosan kinyújtjuk.
Minden nyújtásnál nagyon figyelni kell arra, hogy a tészta ne szakadjon ki, és ne folyjon ki belőle a vaj. Ezt úgy kerülhetjük el, hogy mindig alaposan visszahűtjük a tésztát. Ha megolvad a vaj, hamarabb kiszakad. Ha úgy érezzük, hogy kezd letapadni, akkor nyugodtan lisztezzük, de arra ügyeljünk, hogy hajtogatások előtt seperjük le róla a lisztet, mert különben a rétegek nem fognak összetepadani. Emellett a már említett, óvatos ütögetés is segít, hogy egy picit könnyebben alakítható legyen a tészta. Kis gyakorlással ki fogjuk tapasztalni, hogy mikor nyúlik szépen, és ebben az esetben igazából már könnyen kezelhető a tésztánk.
(A fázisfotókon nem túl szép a tésztám, az az adag nem is sikerült jól, pont amiatt, hogy munka helyett fotózgattam, így megolvadt benne a vaj. Végül azért mutatom meg a fázisfotókat, mert mégis jobban szemlélteti, hogy mit is kell csinálni, mint a suta magyarázatom. Ez van, az ember vagy süt, vagy fotóz…:))
És akkor lássuk is a hajtogatásokat!
Kb 2-3 centisre nyújtva először hajtunk egy duplát. Képzeletben megfelezzük a tésztát, a két szélét behajtjuk a felezőpontig, majd még egyszer félbe hajtjuk az így kapott tésztát.
Becsomagoljuk celofánba, és legalább fél órára betesszük a hűtőbe pihenni.
Miután picit kelt és kellően visszahűlt, a fentieket szem előtt tartva újra kinyújtjuk a tésztát. Hajtunk rajta egy duplát. Elforgatjuk 90 fokkal, és újra kinyújtjuk. Ezúttal egy szimplát hajtunk rajta. A tésztát képzeletben 3 egyenlő részre osztjuk. A tészta jobb oldalát behajtuk az első harmadig, majd erre ráhajtjuk a kimaradt egyharmadot. Folpackba csomagoljuk, és újabb fél órára betesszük a hűtőbe.
A pihenő után újból elforgatjuk 90 fokkal a tésztát, kinyújtjuk, hajtunk egy szimplát és megint pihentetjük.
Ezzel a tésztánk el is készült, lefagyaszthatjuk, vagy dolgozhatunk vele.
A croissantok formázásához 1 cm vastag téglalappá nyújtjuk, majd 3 egyenlő részre vágjuk. A részeket átlósan felezzük és a kapott háromszögeket feltekerjük. Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük őket, lekenjük a felvert tojással, és letakarva fél órán keresztül szobahőmérsékleten kelesztjük. (ha másnap reggel szeretnénk kisütni, akkor a formázott croissantokat egy éjszakán át a hűtőben is keleszthetjük).
A sütőt előmelegítjük 200 fokra, és a kifliket 5 percen keresztül sütjük, majd a hőmérsékletet 175 fokra mérsékelve tovább folytatjuk a sütést 20 percig.